Neapsisprendžiate dėl nuotaikos? info@popcornmood.lt +370 614 93000
Užsakymų atsiėmimas -Dzūkų g. 107, Vilnius
Susisiekite
Kontaktai
Mano paskyra
Mėgstamiausi
Akcijos

Jūsų prekių krepšelis tuščias

Blogas

"Popkornų" mokslas: kas priverčia jų branduolius sprogti

2023/12/13Popcorn Mood

Nors žodis “popkornai” laikomas svetimybe, tačiau jį išgirdus iškart visiems tampa aišku, apie ką “eina kalba”. Tai bene mėgstamiausias užkandis tiek mažųjų, tiek ir suaugusiųjų tarpe. Visai nesvarbu ar jie valgomi žiūrint mėgiamą filmą, vakarėlyje, o gal tiesiog pakeliui kažkur skubant – “popkornai” visuomet mus džiugina savo gardumu ir sotumu. Tačiau ar kada susimąstėte apie už spragėsių slypinčią mokslinę dalį? Kaip iš to gelsvo kieto kukurūzo branduolio atsiranda toks purus, it debesėlis gardumynas? Apie tai ir papasakosime jums šiame straipsnyje!

“Popkornų” atsiradimas

Tam, kad galėtume krimsti šiuos skanėstus, pirmiausiai turime užsiauginti kukurūzų. Nustebsite, kiek įvairiausių jų rūšių yra pasaulyje! Būtent spraginimui auginami kukurūzai pasižymi ypač krakmolingais branduoliais, kurie yra laikomi unikaliais, nes turi kietą, drėgmės nepraleidžiantį apvalkalą gaubiantį viduje esantį krakmolingąjį minkštimą. Dėl šios priežasties, tvirtas lukštas yra būtent tai, kas priverčia kukurūzą sprogti.

Drėgmės vaidmuo ir šilumos faktorius

Pagrindinė priežastis dėl kurios transformuojasi kukurūzas – tai jo branduolyje slypinti drėgmė. Kai kukurūzų grūdeliai kaitinami, šį drėgmė virsta garais. Šildant branduolius aliejuje ant viryklės ar mikrobangų krosnelėje, susikaupę garai ima plėstis. Kai kukurūzas pasiekia virimo temperatūrą atsiranda didelis spaudimas aplink esančiam krakmolui

Slėgis ir “popkorno” sprogimas

Kuomet kaitinimo metu kukurūzo branduolyje didėjantis slėgis pasiekia savo kulminaciją, išorę gaubiantis kietasis sluoksnis plyšta ir viduje buvę garai išeidami lauk reaguoja su krakmolu (kuris želatinizuojasi ir stingsta vėsdamas), kas ir sukuria tą baltą it debesėlis, įvairiaformį, išsipūtusį spragėsį.

Kepdami drauge “popkornai” skleidžia savotišką muziką, kur kiekvienas kukurūzas turi sau būdingą garsą. Ši “melodija” dažnam asocijuojasi su namais kvepiančiais popkornais ir maloniai praleistu laiku artimųjų rate.

Mokslas už sprogimo

Nors kukurūzų spragėsiai yra užburiantis fizikos ir chemijos mokslų pavyzdys, tačiau mokslo juose yra ir daugiau. Kodėl vienas pokornas toks purus ir didelis, o kitas vos išsprogęs? Tokia spragėsio išvaizda labai priklauso nuo kukurūzo branduolio ir jį gaubiančios odelės santykio. Plonesnį lukštą turinčių kukurūzų spragėsių gabalėliai dažniausiai būna didesni, puresni.

Verta paminėti ir dar vieną įdomų faktą: temperatūra, kurioje kukurūzas sprogsta gali būti įtakojama aukščio. Didesnėse aukštumose, kur oro slėgis žemesnis ir vanduo gali užvirti žemesnėje temperatūroje, kukurūzo branduoliui sprogti gali pakakti ir gerokai žemesnės temperatūros.

Taigi, kai kitą kartą mėgausitės savo mylimo skonio spragėsiais, prisiminkite, jog tai ne tik gardus užkandis, bet tuo pačiu ir unikalus mokslo pavyzdys kaip iš pažiūros mažyčiai, kieti branduoliai virsta baltais puriais valgomais debesėliais. Prie viso to verta paminėti, jog “popkornai” dar turi ir trečią savo pusę – emociją, dažnam apibūdinamą kaip namų jaukumas ir smagus laikas prie filmo ar draugų būryje. Tad nepraleiskite progos ir pasimėgaukite dar neatrastų skonių spragėsiais!

"Popkornų" mokslas: kas priverčia jų branduolius sprogti

Daugiau idėjų

Sekite mus Instagram #spragėsiaisunuotaika

Pagaminta su meile Mom ❤️
#mom #aboutmom #quoteaboutmother #mothersday #momisthebest #mama #apiemamas #citataapiemama #mamosyrageriausios #mamosyrajega #popcornmood #tavonuotaikospragėsiai #pagamintasumeile Ar jau žinai kaip pradžiuginsi pačią brangiausią ir mylimiausią moterį artėjančios šventės proga? Nustebink Ją spragėsiais, kurie kupini meilės ❤️
*Jei norėsi pradžiuginti MAMĄ spragėsiais su lipduku “Spragėsiai Su Meile” - parašyk tai atliekant užsakymą KOMENTARO laukelyje ir mes užklijuosime šį mielą lipduką ant Tavo pasirinktų spragėsių pakuočių. Belaukiant vasaros Have a nice day! Vyšnių skonio spragėsiai – kiekvieno smagurio nuodėmė, kuriai neįmanoma atsispirti!

www.popcornmood.lt svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.