Visa tiesa apie kukurūzų spragėsius
Naujai atrasta sena
Esame įpratę kukurūzų spragėsiais mėgautis kino teatre, tad jie asocijuojasi su moderniu miesto gyvenimo stiliumi. Iš tiesų tai - maistas, išlikęs nuo seniausių laikų. Archeologai ir mokslininkai iš gamtos istorijos muziejaus Vašingtone (JAV) teigia, kad žmonės kukurūzus augino jau prieš 9000 metų dabartinėje Meksikos teritorijoje, o jie buvo spraginami prieš 7000 metų Peru. Senovės actekai kukurūzų spragėsius naudojo įvairiose ceremonijose. Jaunos merginos šokdavo “spragėsių šokį’, galvas pasipuošusios spragėsių girliandomis. Spragėsių girliandos taip pat buvo naudojamos kaip kaklo ar dievų statulų papuošalai
Kukurūzų spraginimas
1621 m. išrasta kukurūzų spragėsių gamybos technologija. Tačiau šis patiekalas išpopuliarėjo tik XX a., atsiradus kino teatrams. Pirmoji mobili kukurūzų spragėsių mašina buvo pristatyta Čikagoje 1885-aisiais. Ją sukūrė Charlesas Cretorsas.
Dažniausiai kukurūzų spragėsiai „sprogsta“ dviem formomis – primena “snaigę” arba“drugelį” ir “grybuką” arba „kamuoliuką” Kadangi „drugelio“ forma didesnė, kino teatrai renkasi pardavinėti būtent tokios formos spragėsius.
Spragėsių vartojimas
Amerikos indėnai ne tik valgydavo kukurūzų spragėsius, kuriuos gardindavo žolelėmis, prieskoniais, aitriąja paprika, bet ir iš ruošdavo sriubą bei alų.
Šiais laikais spragėsių daugiausia suvartojama (ir užauginama) Jungtinėse Amerikos Valstijose.
Amerikoje net 70 proc. parduodamų spragėsių valgomi namuose, o likusieji 30 proc. kino teatruose, stadionuose ir pan.
Vidutinis amerikietis kasmet suvalgo 54 litrus kukurūzų spragėsių.